Konferencija će ponuditi rješenja za suradnju nacionalnih i lokalnih aktera u borbi protiv energetskog siromaštva
Savjetodavni centar za energetsko siromaštvo (EPAH) 28. – 29. lipnja održat će međunarodnu konferenciju na temu “Kretanje prema energetskoj autonomiji: Kako zajamčiti socijalnu uključenost”. Na konferenciji možete sudjelovati online ili uživo.
Na konferenciji će se raspravljati o lekcijama naučenim iz trenutačne geopolitičke krize i kako EU, nacionalne i lokalne vlasti mogu zajedno surađivati u pretvaranju ovog izazova u priliku za suočavanje s energetskim siromaštvom te pružanje pravedne i održive energije za sve.
Obrazac za registraciju i detaljan dnevni red uskoro će biti dostupni na internetskoj stranici EPAH-a s naznakom točne lokacije.
Kako je konferencija zamišljena?
DOOR kao antena EPAH-a će sudjelovati u organizaciji međunarodne konferencije na kojoj će se istaknuti inicijative EU-a za lokalnu borbu protiv energetskog siromaštva. EPAH će okupiti:
- lokalne vlasti,
- predstavnike EU-a,
- donositelje odluka,
- energetske agencije,
- organizacije civilnog društva i
- sve dionike koji su aktivni u borbi protiv energetskog siromaštva.
Konferencija će uz uvodne govore stručnjaka sadržavati i:
- rasprave,
- interaktivne radionice i
- terenske posjete.
Time će se sudionicima omogućiti da raspravljaju, uče jedni od drugih i razmjenjuju prakse o tome kako EU, nacionalni i lokalni akteri mogu surađivati kako bi doprinijeli brzoj energetskoj tranziciji i smanjenju energetskog siromaštva.
Plan EU-a o ukidanju ovisnosti o fosilnim gorivima iz Rusije do 2030.
Geopolitički kontekst i njegove posljedice na tržište energije doveli su energetski siromašne potrošače, kao i sve građane EU-a, u još težu situaciju zbog rastućih cijena energije. Stoga, energetska tranzicija je hitnija i potrebnija nego ikad.
REPowerEU je novi plan EU-a koji ima za cilj diverzificirati opskrbu prirodnim plinom, ubrzati uvođenje obnovljivog prirodnog plina i zamijeniti plin u grijanju i proizvodnji električne energije s krajnjim ciljem postupnog ukidanja ovisnosti o fosilnim gorivima iz Rusije prije 2030. godine. Takav ambiciozan plan je odgovor na rastuće cijene energije i komplementaran je Europskom zelenom planu – postizanje klimatske neutralnosti EU-a do 2050. godine.