Prijedlozi za poboljšanje nacionalnih energetskih i klimatskih planova država članica EU-a do 2030.
Planovi služe kao alat za postizanje klimatske i energetske sigurnosti
U sklopu projekta „UNIFY: Spajanje EU na području klimatskih akcija“ objavljeno je izvješće koje predlaže izradu kvalitetnijih integriranih nacionalnih energetskih i klimatskih planova (eng. National energy and climate plans, NECPs).
Izvješće je izrađeno jer je konzorcij LIFE Unify, koji je pratio izradu nacrta i ranu provedbu NECP-ova posljednje tri godine, potvrdio da su NECP-ovi koje su države članice EU-a izradile između 2018. i 2019. dramatično neprikladni. Nadolazeća revizija NECP-a, koja će se održati između 2023. i 2024., bit će prilika za države članice EU-a da isprave njihove nedostatke
Izvješće konzorcija LIFE UNIFY možete pročitati ovdje:
Prijedlozi za ambicioznije planove su:
- Postrožiti ciljeve do 2030. za smanjenje emisija stakleničkih plinova, povećanje udjela obnovljivih izvora energije i povećanje energetske učinkovitosti.
- Izraditi učinkovitije politike i mjere koje će poduprijeti usvajanje ambicioznijih klimatskih i energetskih ciljeva do 2030. za cijelo gospodarstvo i sektore.
- Uključiti informacije koje prikazuju potrebe i načine ulaganja u klimatske i energetske ciljeve te udaljavanje od fosilnih goriva.
- Povećati uključivanje javnosti i transparentnost.
- Osigurati konzistentnost svih politika prema klimatskoj neutralnosti.
Izvješće uključuje preporuke za Integrirane nacionalne energetske i klimatske planove pojedinih država:
- Hrvatska
- Češka
- Danska
- Estonija
- Francuska
- Njemačka
- Poljska
- Portugal
- Slovenija
- Španjolska
Preporuke za Integrirani nacionalni energetski i klimatski plan za Republiku Hrvatsku za razdoblje od 2021. do 2030. godine su sljedeće:
- potpuno transparentna i participativna revizija Plana,
- poboljšati nadzor nad provedbom Plana,
- poboljšati konzistentnost u politikama,
- pojednostaviti i pojasniti procedura kako bi građani bili više aktivni u energetskoj tranziciji,
- pojednostaviti građanima procedure odobrenja korištenja obnovljivih izvora energije,
- češći natječaj za energetsku obnovu zgrada, posebice za obiteljske kuće i
- veća pozornost i ulaganja u prekvalifikaciju radnika.
Što su integrirani nacionalni energetski i klimatski planovi?
EU mora smanjiti emisije stakleničkih plinova za najmanje 65% do 2030. i postići neto nultu stopu emisije do 2040. Kako bi se postigao cilj potrebno je provesti dosad neviđenu razinu klimatskih mjera, pri čemu se napuštaju fosilna goriva i znatno povećava korištenje obnovljivih izvora energije i provedba mjera uštede energije. Nacionalni energetski i klimatski planovi mogu biti moćan instrument kojim bi EU doprinio ograničavanju globalnog zagrijavanja na 1,5°C, a istovremeno osigurava energetsku sigurnost i energetsku pravdu diljem EU-a. Stoga, države članice dužne su u svojim NECP-ovima opisati, na integrirani način, nacionalne klimatske i energetske ciljeve, te politike i mjere za njihovo postizanje u razdoblju od 2021. do 2030. godine.